©opyright - Merve Terzioglu 2020
At the age of 15 Merve discovered her passion for photography and shootings. Over the years she developed a unique style which would reflect especially
her distinguished technique in using different lights & colors. Her main focus is portrait and food photography. Having a background in art
studies and especially painting (graduated in 2013), Merve constantly thrives to level-up. Since 2017 Merve´s work includes to a various number also restaurant and street food. In addition, in 2018, she joined a project with the ‚Sıfır Ayrımcılık‘ association in collaboration with the Council of Europe, where she portrayed the displaced Roma and Sinti community n Gaziantep, Southeast of Turkey.
By 2020 she made herself a reputable name within her discipline, which mirrors in the popularity of her work among urban locals in Istanbul.
" Being a photographer allows me to live my dream life, which consist of catching a spark of people’s stories everyday."

15 yaşında Merve fotoğraf ve çekim tutkusunu keşfetti. Yıllar boyunca, özellikle farklı ışık ve renk kullanımındaki seçkin tekniğini yansıtacak benzersiz bir stil geliştirdi. Ana odağı portre ve gıda fotoğrafçılığı. Sanat çalışmalarında ve özellikle resim alanında arka plana sahip olan Merve (2013'te mezun oldu) sürekli yükselmeye devam ediyor. 2014-2019 tarihlerinde Merve'nin işi, çeşitli restoran ve sokak yemeklerini de içeriyordu. Buna ek olarak, 2018 yılında, Avrupa Konseyi ile işbirliği içinde ' Sıfır Ayrımcılık ‘derneğiyle bir projeye katıldı ve burada Güneydoğu'daki yerinden edilmiş Romanları ve Sinti topluluğunu tasvir etti.
2020'ye gelindiğinde, hem ticari bir fotoğrafçı hem de sanatçı olarak çalışmalarından eşit ölçüde yararlanıyor. İstanbul'daki kentsel yerliler arasındaki çalışmasının popülaritesini yansıtan saygın bir isim yaptı.
“Fotoğrafçı olmak, her gün insanların hikayelerinin bir kıvılcımını yakalamaktan oluşan hayal hayatımı yaşamama izin veriyor.”

Living Photos

Intuitive Experience